top of page
Abstraktní, symbolistická a realistická olejomalba | Peja Art galerie – Petra Jaceňková

Všechno to začalo v roce 2019, kdy jsem znovuobjevila svou vášeň z dětství - malbu a kresbu - vášeň na dlouhou dobu zapomenutou a o to s větší intenzitou projevenou... 

Nejraději pracuji s olejovými barvami na plátně.

Spíše než malování realistických objektů (i když ty čas od času maluji také), raději se zaměřuji na to, co je mimo náš „reálný“, viditelný svět. To, co není na první pohled zřejmé.

 

Vnímám rám obrazu jako „dveře-vstup“ do paralelního světa - jiné dimenze, a fascinuje mě tento nový prostor nanášením barev postupně odkrývat. Barva jako vlastnost světla a světlo jako vibrace-energie mě fascinují.

To vše vychází z mé „vnitřní potřeby/nutnosti/proudu“ (pozn. pojmenováno Vasilijem Kandinskij jako „vnitřní nutnost“), kterou následuji, a buď mám od začátku určitou představu (obraz, ideu v hlavě), kterou cítím, že chci ztvárnit, nebo začnu nanášet barvy na základě svých pocitů, emocí a význam obrazu se mi rozkrývá v procesu tvorby.

Někdy moje obrazy jen odrážejí můj vnitřní pohyb, pocity, náladu bez jasného výkladu.

Pokud ve Vás vyvolávají emoce a nutí Vás se „dívat srdcem“, pak splnily svůj účel.


Přeji Vám příjemnou podívanou....
 


Petra Jaceňková

Vzdělání/formace:

- 2023 / 2024 - Kurz figurální malby (olejomalba), Académie des beaux-arts v Paříži, 30h (pod vedením Françoise Mendrase)

- 2023 – Letní malířská akademie, AVU - Akademie výtvarných umění v Praze (pod vedením ak. malíře Miroslava Pesche a MgA. Beaty Kurucz)

- 2022 / 2023 - Kurz kresby v Louvre muzeu, Paříž, organizovaný ateliérem D'un atelier à l'autre (vedeno Pierre-Louis Baronem) 

- 2020 – Letní malířská akademie, AVU - Akademie výtvarných umění v Praze (pod vedením MgA. Evy Červené)

- 2019 - 2020 - Kurz kreslení a malování pro začátečníky, kurz olejomalby pro začátečníky a pro pokročilé, kurz abstraktní malby; Draw Planet studio, Praha

 

Skupinové výstavy:

- 28/10/2022 - 03/11/2022 - „GUARDIANS OF DREAMS“ - Mezinárodní výstava současného umění organizovaná M.A.D.S. Art Gallery, Milán (Itálie) a Fuerteventura (Kanárské ostrovy)

Petra Jacenkova.jpg

 

Knihy, publikace:

- Jediná obrazová kniha ONLINE GALLERY - Marcel Sítník, 2022, Powerprint, Praha

bottom of page